Pages - Menu

23 Nisan 2015 Perşembe

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI - 95. YILI KUTLU OLSUN


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,Mustafa Kemal ATATÜRK tarfından çocuklarımıza armağan edilen önemli bayramlarımızdan biridir. Öyle ki dünyada kutlanılan tek çocuk bayramdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik bayramının diğer bir özelliği 23 Nisan 1920 tarihinde açılan TBMM ‘nin : “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” sözü ile Milli Egemenliğe dayanan bir genç Cumhuriyetin kurulmasıdır.
23 NİSAN 1920 ANLAM VE ÖNEMİ

23 Nisan 1920 tarihinde kurulan TBMM tarihimizde çok önemli bir dönüm noktası olmuştur. O gün 23 Nisan ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI adı altında tüm dünya çocuklarına armağan edilmiştir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözünden yola çıkarak milletimiz kendi kaderini kendi eline alarak var olma yok olma mücadelesini egemenlik hakkını kendisi kullanarak kazandı. Bütün dünyaya kendi kendini yönetebilecek büyük bir millet olduğunu gösterdi.

23 Nisan’ın bize kazandırdığı cumhuriyet ve istiklalimizi gelecek kuşaklara emanet eden büyük önderimiz ATATÜRK bu ulusal bayramımızı çok sevdiği biz çocuklara emanet ederek ona daha güzel bir anlam katmıştır. 23 Nisan'da dünya'nın dört bir yanından gelen çocuklarla bayramımız kutlanır. ATATÜRK bu günü tüm dünya çocuklarına armağan etmekte ne güzel bir iş yapmıştır ki meyvelerini halen daha görmekteyiz. Bütün dünya çocuklarının kaynaşıp arkadaş olduğu ve insanlığın temelini attığı gün dostluk kardeşlik ve sevginin doyasıya yaşandığı 23 Nisan'dır. Bütün bu güzel duyguları bizlere yaşattığın için teşekkürler büyük insan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. Biliyorum ki beni duyuyorsun biliyorum ki bunları hissediyorsun seni her zamanki gibi saygıyla anıyorum.

Yazan: Meral Nur Yücel, Şht. Alb. İbrahim Karaoğlanoğlu İ.Ö.O, 6/D
Sınıfı Öğrencisi – 2012

Kaynak: ataturkinkılaplari .com


2 yorum:

  1. Ço teşekkürler bu güzel ve anlamlı post için. Dolaşın blogları o kadar aza kaldık ki yılmadan sokalım gözlerine ki anlasınlar.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Rica ederim İlhan bey. Benim ve çevremdeki insanlar için bu tarihlerin anlamı ve manevi değeri çok büyük. Es geçmek söz konusu dahi olamaz. Aynı düşüncede olup bunu paylaşıyor olmak gerçekten çok güzel bir mutluluk. Değerler tarihimizdir. Tarihimizi yaşatacak olanlarda bizleriz. Anlatacağız elbette anlamayan ya da anlamak istemeyen herkese. Teşekkür ediyorum ziyaretiniz için.

      Sil

Ziyaretiniz ve düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyoruz. Sevgiler kucak dolusunca...